Sperm Testi

Spermiogram ( Spermiyogram ) Testi

Spermiogram Testi için 3 ila 7 gün arasında cinsel perhiz uygulanmalıdır. Spermiogram testi, sperm testi, meni testi, kısırlık testi gibi isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir. Sperm testi sonucu erkek kısırlık tedavisi için doktorların tedavi de nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda tek sperm örneği değil, 1 er ay ara ile 2 örneğin incelenmesi önerilmektedir.

Verilen sperm örneğinde yapılacak spermiogram incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ), gibi klinik doktorlar için önem arz eden çeşitli parametrelerine bakılarak incelenecektir.

Teknikerler tarafından tamamlanan spermiogram sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra spermiogram testi raporunuz oluşturulacaktır. Birçok uzman doktor bu parametrelerin yer aldığı spermiogram testi sonucunu tercih etmektedir. Spermiogram testi sonucu düzgün, anlaşılır ve sade bir yapıda olması uzman doktorun tedavisi için önemlidir. Spermiogram testi raporunuz numune alındıktan sonra 3 saat içerisinde hazırlanmaktadır.
Benzer Aramalar