Sperm Testi

Sperm Testi

Sperm Testi ( Spermiogram Testi – Kısırlık Testi )

( Meni Testi, Kısırlık Testi, Spermiyogram )
Spermiogram testi, sperm testi, meni testi, kısırlık testi gibi isimlerle de halk arasında kullanılmaktadır. Erkek kısırlığı için yapılan testler arasında sperm testi en önemlisidir. Sperm testi sonucu erkek kısırlık tedavisi için doktorların tedavi de nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda tek sperm örneği değil, 1 er ay ara ile 2 örneğin incelenmesi önerilmektedir.


Sperm testinde doğru cinsel perhiz süresi ve sperm numunesi verilirken erkeğin yeterince uyarılması için özel düzenlenmiş sperm verme odasında numunenin verilmesi önemlidir. Sperm testinin doğru ve sağlıklı sonuç verebilmesi için, sperm örneği verilmeden önce 3 ila 7 gün arasında bir cinsel perhiz süresi uygulanmalıdır. Cinsel perhiz süresinde herhangi bir şekilde boşalma gerçekleşmemelidir. Eğer uykuda veya başka bir nedenle boşalma olur ise cinsel perhiz tekrarlanmalıdır.


Sperm Testi Ne Zaman Yapılır?

Bebek sahibi olmak isteyen ve yaklaşık olarak bir sene boyunca düzenli aralıklarla cinsel ilişki yaşayan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan çiftlerde erkekten, doktorların isteyeceği ilk test sperm testidir. Eğer erkek nedenli kısırlık söz konusuysa gebeliği önleyen faktörün spermlerin sayısında mı yoksa yapısında mı olduğu doktor için önemlidir. Sperm testinin yanında doktor tarafından hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir. Hormon testleri için de merkezimize başvurabilirsiniz.


Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel perhiz süresi sonrası merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında mastürbasyon yöntemi ile size verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşmelidir.


Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir. Sperm testi için merkezimiz dışında numune verilmesi sperm hareketliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı zorunlu durumlarda sperm örneğinin 30 dakika içinde uygun taşıma koşullarında merkezimizde olması kaydı ile kabul edilebilir. Fakat daha öncesinde sperm örneğinin konulacağı kap merkezimizden temin edinilmelidir, özel numune kabına konulan sperm örneği ağzı sıkıca kapalı olarak vücudunuza temas ederek taşınmalıdır. Sperm testi için dışardan gelen numune aşırı derecede sıcağa ve soğuğa maruz kalmamalıdır.


Sperm Testi Morfolojisi ( Kruger Morfolojisi )

Merkezimizde sperm testi morfolojisi “Kruger-strict criteria” dediğimiz incelemeye göre değerlendirilir. Kruger kriterleri spermdeki şekil bozukluklarını yani spermin morfolojik yapısını inceleyen mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger morfolojisinde spermler özel boyama yöntemleri kullanılarak baş, boyun ve kuyruk yapıları mikroskobik olarak incelenir. İncelenen spermler normal ve anormal morfoloji olarak değerlendirilmesi yapılır. Kruger kriterlerine göre değerlendirilen bir boyama sonrası spermlerin şekli (morfoloji) incelenerek spermatozoid hücrelerin üreme yeteneğinin normal sınırlar içerisinde olup olmadığı değerlendirilir. Kruger morfolojisi kriterlerlerine göre, sperm testi sonuçlarının normal sayılabilmesi için normal yapılı meni içinde ki spermatozoid oranı % 14 den fazla olması gereklidir.


Sperm Testi İncelenen Değerler

Verilen sperm örneğinde yapılacak sperm testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ), gibi klinik doktorlar için önem arz eden çeşitli parametrelerine bakılarak incelenecektir. Teknikerler tarafından tamamlanan sperm testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra sperm testi raporunuz oluşturulacaktır. Bir çok uzman doktor bu parametrelerin yer aldığı sperm testi sonucunu tercih etmektedir. Spermiogram raporu düzgün, anlaşılır ve sade bir yapıda olması uzman doktorun tedavisi için önemlidir. Sperm numunenizi verdikten 3 saat sonra spermiogram raporunuz hazırlanmaktadır.


Sperm Testi Sonucu

Sperm testi merkezimizin çalışma saatleri içerisinde kapanıştan yaklaşık olarak en geç 3 saat önce merkezimize gelinmesi ve özel numune verme odasında sperm örneği verilmesi gereklidir. Spermiogram Testi öncesinde randevu alınması merkezimizde beklemeden işlemlerinizin yapılmasını kolaylaştıracaktır. Sperm testi sonucunuz çıktığında merkezimiz tarafından kayıt sırasında vermiş olduğunuz cep telefonunuza sonuçlarınızın çıktığına dair bilgilendirme mesajı ve mail adresinize sperm testi sonucunuz gönderilecektir. Dilerseniz sperm testi raporunuzun orijinalini de merkezimizden alabilirsiniz.


Sperm Testi İçin Sperm Örneği Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekli Kurallar

1- Merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında sperm örneğinin içine koyulacağı numune kabı isminiz barkodlanmış olarak verilecektir.


2- Sperm testi için özel odaya girdiğinizde acele etmeyin yeterince uyarıldıktan sonra boşalmanız sperm oranını arttırarak spermiogram sayımı sonucunuzu olumlu yönde etkileyecektir.


3- Boşalma gerçekleşirken spermin tamamı size verilen steril özel numune kabının içine verilmelidir. Özellikle sperm örneğin ilk kısmı, spermin hücrelerinin büyük çoğunluğunu kapsadığı için bu kısmın kaybı sperm testi sonuçlarında ciddi değişikliklere yol açabilir. Böyle bir durum olur ise mutlaka merkezimiz görevlilerine bilgi vermelisiniz.


4- Sperm testi için sperm örneğini verecek kişi ortalama 3-7 günlük cinsel perhiz yapmalıdır. Sperm testi için yapılan cinsel perhiz süresince hiçbir şekilde cinsel temas ve ya mastürbasyon yolu ile boşalmamalıdır.


5- Sperm örneğini vermeden hemen önce mutlaka idrarın tamamen boşaltılması gerekir.


6- Ellerinizi sabun ve bol su ile yıkadıktan sonra tamamen kurulamalısınız.


7- Merkezimizde özel sperm verme odalarımızda sperm testi için örneğinizi verirken mastürbasyon esnasında kimyasal içeren krem, kayganlaştırıcı, vazelin, bebek yağı, su, sabun, tükürük vb. gibi maddeler kullanılmamalıdır. Bu ve türevi kimyasal maddeler sperm içine karışması halinde sperm testi sonucunuz da ciddi yönde değişikliklere yol açabilir.


8- Boşalmayı gerçekleştireceğiniz sperm örneği verilecek olan, numune kapları sterildir. Örnek alma kabının içine kesinlikle dokunulmamalı ve sterilliği bozulmamalıdır.


9- Eğer sperm örneğini dışarıdan getirecekseniz merkezimizle iletişime geçmelisiniz.


Sperm testi yaptırmaya gelmeden önce merkezimizden telefonla bilgi ve randevu alabilirsiniz.


Sperm Testi Sonucunu Etkileyen Faktörler
Benzer Aramalar