Sperm Testi

Sperm Testi nasıl yapılır

Merkezimize başvuran bir çok kişi sperm testi nasıl yapılır sorusunu bizlere sormaktadır. Burada kısaca sperm testinin nasıl yapıldığını anlatacağız.


Kruger kriterleri spermdeki şekil bozukluklarını yani spermin morfolojik yapısını inceleyen mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir.


Kruger morfolojisi kriterlerlerine göre, sperm testi sonuçlarının normal sayılabilmesi için normal yapılı meni içinde ki spermatozoid oranı % 14 den fazla olması gereklidir.


Verilen sperm örneğinde yapılacak sperm testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ) parametreleri incelenmektedir. Teknikerler tarafından tamamlanan sperm testi sonucu uzman laboratuvar doktorlarımız tarafından kontrol edildikten sonra sperm testi raporunuz oluşturulacaktır.


Sperm verirken boşalma sırasında çıkan ilk sperm damlaları sperm testi incelemesinde çok önemlidir ve kesinlikle numune kabının dışarısına taşırılmamalıdır, şayet taşırılırsa laboratuvarımız çalışanlarına bilgi verilmelidir.


Sperm testi için merkezimiz dışında numune verilmesi sperm hareketliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı zorunlu durumlarda sperm örneğinin 30 dakika içinde uygun taşıma koşullarında merkezimizde olması kaydı ile kabul edilebilir. Fakat daha öncesinde sperm örneğinin konulacağı kap merkezimizden temin edinilmelidir, özel numune kabına konulan sperm örneği ağzı sıkıca kapalı olarak vücudunuza temas ederek taşınmalıdır. Sperm testi için dışardan gelen numune aşırı derecede sıcağa ve soğuğa maruz kalmamalıdır.


Cinsel perhiz süresi sonrası merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında mastürbasyon yöntemi ile size verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşmelidir.


Sperm Testi öncesinde randevu alınması merkezimizde beklemeden işlemlerinizin yapılmasını kolaylaştıracaktır.
Benzer Aramalar