Sperm Testi

Sperm Fish Testi

Sperm Fish testi son yıllarda sperm hücrelerinin değerlendirilmesinde doktorlar tarafından kullanılan önemli testler arasında yer almaktadır. Sperm Fish testi sperm genetiği hakkında çok önemli bilgiler vermektedir.


Sperm FISH testinde standart olarak 13, 18, 21 numaralı kromozomlar ile X ve Y kromozomları sayısal olarak incelenmektedir.


Tekrarlayan düşükleri olan çiftlere veya spermde morfolojik kusuru olanlara uygulanabilen tanı değeri olan bir testtir. Sperm FISH testinde hazırlanan spermler özel boya ile işaretlenerek bazı kromozomlar açısından genetik olarak incelenirler. Sperm Fish testinde spermlerin ne kadarının genetik materyal bakımından hatalı olduğunu belirlemektir. Eğer genetik hatalı sperm oranı artmış ise uygun spermlerin seçimi tek başına yeterli olmayacak beraberinde embriyoların genetik olarak taranması gerekebilmektedir.


Sperm Fish testi sonucu klinik doktorlar tarafından tedavi şeklinin belirlenmesi konusunda tanı koyma açısından karar verdirici olabilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar erkek kısırlığında sperm genetik özellikleri spermin yumurtayı dölleme potansiyeli üzerinde etki yapmaktadır. Sperm Fish testi son zamanlarda erkek kısırlığının değerlendirilmesinde oldukça önemli yer tutan bir testtir. Sperm Fish testi spermin genetik materyalinin incelenmesinde kullanılır. Sperm testi doktorlar tarafından erkek kısırlığını değerlendirmekte son derece önemli olmasına rağmen spermlerin sadece sayısal, morfolojik ve hareketlilik gibi fiziksel özelliklerini yansıtmaktadır.


Sperm Fish testi erkeğe bağlı kısırlık saptanan durumlarda ve sperm hücrelerinde segregasyon anomolisi bulunduğu düşünülen kişilerde sperm hücrelerinde belirli kromozomların sayısal anomolileri incelenmektedir.Sperm fish testi yaklaşık olarak 7 ila 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.
Benzer Aramalar