Erkek Kısırlığı

Erkekte Kısırlık testi ( Sperm Testi )

Sperm testi, halk arasında kısırlık testi olarak da kullanılmaktadır. Erkek kısırlığı için yapılan testler arasında kısırlık testi ( sperm testi ) en önemlisidir. Kısırlık için sperm testinin yanında doktor tarafından hormonlarla alakalı testlerde istenebilmektedir. Hormon testleri için de merkezimize başvurabilirsiniz. Sperm testi sonucu erkek kısırlık tedavisi için doktorların kısırlık tedavisinde nasıl bir yol izleyeceğini belirlemesi ve doğru tedaviyi uygulayabilmesi açısından çok önemlidir. Eğer erkek nedenli kısırlık söz konusuysa gebeliği önleyen faktörün spermlerin sayısında mı yoksa yapısında mı olduğu doktor için önemlidir. Bir erkeğin sperm kalite ve özelliklerini belirlemek için güncel kaynaklarda tek sperm örneği değil, 1 er ay ara ile 2 örneğin incelenmesi önerilmektedir.


Sperm testinde doğru cinsel perhiz süresi ve sperm numunesi verilirken erkeğin yeterince uyarılması için özel düzenlenmiş sperm verme odasında numunenin verilmesi önemlidir. Sperm testinin doğru ve sağlıklı sonuç verebilmesi için, sperm örneği verilmeden önce 3 ila 7 gün arasında bir cinsel perhiz süresi uygulanmalıdır. Cinsel perhiz süresinde herhangi bir şekilde boşalma gerçekleşmemelidir. Eğer uykuda veya başka bir nedenle boşalma olur ise cinsel perhiz tekrarlanmalıdır.


Kısırlık Testi ( Sperm Testi ) Nasıl Yapılır?

Cinsel perhiz süresi sonrası merkezimizde bulunan özel sperm verme odasında mastürbasyon yöntemi ile size verilen özel numune kabına boşalma gerçekleşmelidir. Verilen sperm örneğinde yapılacak kısırlık testi incelemesinde laboratuvarımızda bulunan uzman teknikerler tarafından morfoloji ( şekil ve görünüm ) tayini, motilite ( spermin 1. ve 2. Saatte hareketliliği ) tayini, pH ( asit ve baz ), renk, miktar, viskozite ( akışkanlık ), likefaksiyon (sıvılaşma ) süresi, mililitredeki sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı, lökositler ( enfeksiyon ), gibi klinik doktorlar için önem arz eden çeşitli parametrelerine bakılarak incelenecek ve sperm testi raporunuz oluşturulacaktır.
Benzer Aramalar