Diğer Testler

Karyotip Analizi

Karyotip analizi yapıldığında sağlıklı bir birey 46 kromozoma sahiptir. Karyotip testi genetik bir hastalığa neden olabilecek önemli kromozom bozukluklarını tespit etmek için kullanılan bir laboratuvar testidir.


Sebebi belirlenemeyen kısırlıklarda, tekrarlayan gebelik kayıplarında, cinsiyet anomalileri gibi durumlarda yapılması gereken başlıca test kromozom analizidir. Genellikle kan, amnion sıvısı ve kemik iliği gibi örneklerden çalışılmaktadır.


Karyotip analizi yapabilmek için önce analizi yapılacak olan bireyden alınan kan, amnion sıvısı ve kemik iliği gibi numunlerden hücrelerin bir takım işlemlerden geçirilerek çoğaltılır. Çoğaltılan kromozomların gelişimlerinin belirli bir aşamasında durdurularak hazırlanan mikroskop altında incelenebilecek preparatların hazırlanması gerekir. Tüm bu işlemlerden sonra, bu işte tecrübeli uzmanlar tarafından incelenerek yapısal ve sayısal açıdan değerlendirmesi yapılır. Normal veya anormal bulgular rapor sonucunda yazılır.


Karyotip analizi için açlık veya tokluk fark etmemektedir. Karyotip Analizi merkezimizde her gün çalışılmaktadır. 3 ila 7 gün içerisin de karyotip analizi sonuçlanmaktadır.
Benzer Aramalar